Posúvame naše hranice

Nástrahy a návnady z prvotriednych surovín

1.6. je každoročne aj naším štartom hlavnej kaprárskej sezóny. Šli sme na Šíravu s cieľom dostať sa na rybu cez 15kg. Keďže sa nám to minulý rok pri zahájení podarilo 2x, verili sme, že tento rok by sme to mohli zvládnuť.

Hneď prvé ráno po 4 hodinách lovu sme mali na brehu prvého krásneho kapra a po necelých 2 hodinách ďalšieho. Výprava začala veľmi sľubne. Avšak nasledujúci deň sa počasie zmenilo a začalo pražiť slnko. Takmer úplne bezvetrie a minimálna aktivita na našich miestach. Mali sme pred sebou dosť času na prípadnú úpravu stratégie, ak by niečo nevychádzalo podľa našich predstáv.

S čím sme však nerátali, boli prekážky vo vode, ktorých tam bolo všade viac než dosť. Často sa nám stávalo, že hneď pri zábere, keď ryba trošku potiahla sme mali padák a našli sme už len odrezanú šnúru. Pár krát sa nám podarilo dostať až na šok, kde už bola ryba v prekážke bez šance na vyštrikovanie montáže, čo malo za následok stratu ryby. Na záver výpravy sme zhodnotili, že takú stratovosť materiálu sme nikdy nezažili, dokonca ani v našich začiatkoch, keď sme sa učili loviť na Šírave. Za celú výpravu sme prišli na 4 prútoch o 300-400m šokového vlasca, niekoľko kilometrov šnúr. To isté Števo so Slavčom. Aby toho nebolo málo, odrezal som na nejakej prekážke kotvičku a to máme na nej celkom hrubú šnúru. Na druhej strane je to dôkaz toho, že je všade na dne kvantum škeblí, čo je skvelá správa. Pár krát sa nám pri kotvičkovaní podarilo podvíhať rôzne konáre a boli na totálku obrastené škebľami. Z toho máme radosť 😊


Cez víkend prišiel vetríček, čo nám pomohlo k zvýšenej aktivite a opäť sme si pripísali do albumu zopár krásnych rýb, medzi nimi aj môj nový šíravský osobák 😉 Podarilo sa nám pri stáčaní jedného prútu po zábere zdvihnúť odrezanú Števovu šnúru. Keď sme sa k nej vrátili cestou späť (nechali sme na nej H-ačko), vyručkovali sme krásneho šupíka, po ktorého si už len Števo došiel na vodu a odviezol si ho na breh. Mne samému sa podarilo vyručkovať ďalšieho šupíka, o ktorého som tiež prišiel po zábere. Takýchto a podobných zážitkov nám táto výprava dopriala viac než dosť.

Počas týždňa sa opäť pokazilo počasie, bolo horúco, bez vetra a nám sa podarilo spraviť len pár rýb v noci, ktoré sme dokumentovali. Mali sme aj celé dni úplne bez ryby. Ale na víkend hlásili prudkú zmenu počasia, silný vietor, do toho trochu dažďa a my sme vedeli, že toto je ten čas, kedy tu chceme byť. Mali sme v nedeľu baliť ale po porade sme sa zhodli na tom, že to potiahneme ešte do pondelka. Žiaľ, kvôli pracovným povinnostiam sme dlhšie ostať nemohli, i keď by sme veľmi radi, pretože to, čo sa dialo bol absolútny MASAKER!

V piatok dorazil vietor o sile 8-9m/s a v nárazoch fúkal 15m/s. Niekoľko hodín sme sa nedostali na vodu. V noci sa to trochu ukľudnilo a my sme nič nenechali na náhodu. Ťažili sme čo to šlo. Sobota bola opäť veterná, vietor 7-8m/s a nárazy 11-12m/s. Nedalo nám to a museli sme ísť na vodu, keď prišili zábery, pretože čo sme sa pokúšali stiahnuť z brehu sme zakaždým odrezali. S Nikou sme si užili brutálnu zdolávačku na vlnách. Tak silnú rybu som snáď na prúte ešte nemal. Ten deň bol nádherný. Zdolali sme prekrásne ryby. V noci opäť upokojenie vetra na cca 5m/s a to sa jazdilo o to ľahšie. V nedeľu sme dostali na podložku ďalšie krásne ryby avšak úvod do dňa patril Slavčovi. Začal s krikom z vody, potom na brehu a my sme už tušili, že to bude bomba. A veruže bola! Podarilo sa mu zdolať miestnu legendu Tysona na nádhernej váhe cez 20kg. Celý deň sa niesol v eufórií, užívali sme si celú výpravu a tešili sa, že sme to potiahli ešte o deň.

Toto naše rozhodnutie sa ukázalo ako veľmi správne. Nič som tú noc nespal, pravidelne mi chodili zábery raz na jeden prút s krillerom, po ňom na druhý s bolsenou. Keď sme sa doobeda balili, napriek všetkému vyčerpaniu a stratách materiálu sme boli vysmiati a šťastní, pretože takéto zahájenie sezóny si budeme dlho pamätať 😉

Počas výpravy sme chytali Orange Snake, Fattal Attraction, Kriller, Bolsena Squid, N-Scopex, Scarlet a Calamar Spice. Spravili sme si aj špeciálne chytačky, ktoré nám dopomohli ku krásnym rybám. Niekoľkým kaprom sme dali aj mená, ako napríklad jednooký pirát „RIO“, ktorého zdolal Luky alebo mohutný šupináč, ktorého som mal ja, dostal meno „MEDVEĎ“.


Všetko to zhrnieme a ukážeme vo videu, ktoré samozrejme dáme dokopy. Už teraz vám ale vieme povedať, že video bude jedna krása a to, čo som vám popísal v tomto článku je len slabý odvar toho, čo sa nám podarilo zdokumentovať 😊

Buďte pri vode dobrí 😉
Za CT Brothers a Massive baits
Luky, Števo, Slavčo, Nika a Tomi

hore