Bláznivý apríl

Nástrahy a návnady z prvotriednych surovín

Aprílové počasie sa naplno prejavovalo a behom dňa sa striedali všetky ročne obdobia. Vedel som, že aktivita rýb nebude až taká prívetivá, ale naskytla sa príležitosť stráviť pri vode tri noci a bola by škoda to nevyužiť. K vode sme prichádzali vo štvrtok a už vopred sme vedeli kde budeme chytať, nakoľko túto vodu poznám veľmi dobre. Postavili sme bivaky, osadili bóje a išlo sa nato. Po prvých 24h som musel neplánovane odísť a večer som sa opäť vrátil k vode. Keďže ryby vôbec nespolupracovali mal som čas premýšľať o zmene taktiky. Cestou z domu mi zvoní telefón a parťák mi oznamuje, že prvý kapor je na brehu, hneď sa išlo lepšie. Po príchode k vode nahadzujem prúty len s malou pva pančuchou a asi po pol hodinke prichádza jemná jazda a na jej konci je moja prvá ryba výpravy. Síce to bol malý lysec ale prvá ryba sa vždy počíta. 

Bohužiaľ moje vopred vytipované miesta boli hluché . Na sonare som našiel potopené stromy a vedel som, že to bude buď alebo. Zakŕmil som len pár guličkami scarlet a k tomu asi dvoma hŕsťami kŕmnych guličiek squid v priemere 18mm. 

Ako nástrahu som používal jednu 24mm scarlet spolu s 14mm pop-up scopex alebo sólo 24mm. Montáže som používal jednoduché-háčik veľkosť 6, stužená šnúrka a odpadávajúce záťaže keďže som lovil v prekážkach. 

Po chvíli sa ozýva príposluch… jemne pip pip vravím si pleskáč, ryba nabehla do prekážok sadám do člna, nad miestom hádžem kotvičku, vyťahujem väčší konár a pod ním vidím menšieho šupináča, ktorého po chvíľke zdolávam.

Zas je ticho, prichádza riadna búrka, kvapky bijú do bivaku…. Večer si spríjemňujeme historkami z rýb a dobrou večerou s nejakým tým destilátom.

Noc bola opäť bez záberu a čaká nás posledný deň a noc, na jazere je úplne ticho a ryba nespolupracuje. Celý deň prešiel ako voda. Prúty sme na večer opäť previezli a čakali na noc. Ako sa hovorí posledná noc býva magická. Okolo pol 1 prichádza nesmelý záber. Po krátkom zdolávaní podoberám menšieho šupináča. 

Rýchla kontrola montáže a posielam to na to isté miesto. Pri rannom rozvidnení prichádza z miesta nočného záberu lepšia ryba. Na prúte cítim poriadny ťah a po cca 10 minútach mám pri brehu rybu výpravy. 

Krásne stavaný šupináč úplne zmenil pohľad na celú výpravu. Keďže aktivita rýb bola na bode mrazu, myslím, že z toho minima sme vyťažili maximum a nič by som neurobil ináč. Už cestou domov premýšľam kam bude smerovať moja ďalšia výprava za kaprami. 

Za team Massive Baits Pogo.

hore